3 Ağu 2013

Kadir Gecesi (Leyle-i Kadr)

      Bir Ramazan-ı Şerifin daha sonuna geldik. Nasıl geldi, nasıl geçti farkında bile değilim. Veda ediyor Ramazan-ı Şerif bize, hüzünlüyüm. Bambaşka bir havası var Ramazanın. İnsanlar saygıyı, sabrı, sevgiyi, merhameti, yardımlaşmayı öğreniyor. Seneye görür müyüz meçhul... Kimimiz daha nice ramazanlar görecek, kimimiz ise göç edecek bu dünyadan. Bırakıp gidiyor bizi Ramazan, içim buruk... On bir ay nasıl geçecek bilmiyorum... Kalan şu son birkaç günlük oruçlarımızı hakkıyla ihya etmeyi nasip etsin...     Kadir gecesi, Ramazan-ı Şerifin son on gününde aranır. Kuvvetli söz yirmi yedinci gecesidir. İmam Malik'e göre, Ramazan-ı Şerifin son on gününün her gecesinde aramak lazım, yani bu geceleri ihya etmek lazımdır. İmam Şafii'ye göre yirmi birinci gece olması kuvvetlidir. Bazıları on dokuzuncu gece, bazıları yirmi üçüncü gece, bazıları yirmi beşinci gecedir deseler de yirmi yedinci gece olduğuna delil; İmam Ahmed bin Hanbel'in isnadı ile İbn-i Ömer'den eylediği rivayette Rasulullah (sav): "Ben size, Kedir Gecesini aramak isteyene, Ramazan-ı Şerifin son on gününde yirmi yedinci gecesine başvurmasını söylerim." buyurdu.
   
     Kadr Suresi'nin "selam" kelimesine kadar harfleri yirmi yedi olduğundan, Kadir Gecesinin yirmi yedinci ge olduğuna işarettir. İmam-ı Azam Ebu Hanife'ye göre de yirmi yedinci gecedir.

     Sevgili Peygamberimiz Hz.Muhamed (sav) "Kim inanarak ve karşılığını sadece Allah’tan umarak Kadir Gecesi’ni ihya edip ibadetle geçirirse, geçmiş günahları affedilir." buyurmuştur. Bu geede bol bol Kur'an-ı Kerim okumalı, Hz. Muhammed(sav)'e salavat getirmeli, kaza ve nafile namaz kılmalıyız. 

     Peygamber Efendimiz (sav) Kadir gecesi nasıl dua edeceğini soran Hz. Aişe Annemize şu duayı öğretmiştir: " Allahım! Affedicisin, cömertsin, affetmeyi seversin. Beni affet!"


...KADİR GECESİ NASIL TANINIR...

    Kadir gecesinin alametleri şunlardır: Gece açık ve hoş olur, ne sıcak ne de soğuk olur. Bazıları, Kadir gecesinde köpek sesi duyulmaz, ertesi sabah güneş kızıl olup şuasız(ışın) doğar, gönül ve vilayet sahiplerine, mü'minlerden Allah-u Teala'nın dilediklerine, halleri, dereceleri, makamları ve Allah-u Teala'ya yakınlıkları nispetinde şaşılacak haller keşfedilir demişlerdir.
Kaynak: İlim ve Esrar Hazinesi (Abdulkadir-i Geylani)
*resim internetten alıntıdır.

2 yorum :